Καλώς ήλθατε στο Ιστολόγιο του mesologgi-sport

Ο Α.Ο.Χαλκειας πάλεψε μέχρι τέλους κόντρα στην Φλόγα, όμως πληγώθηκε από τον πρώην παίκτη του, Κώστα Πιστιόλη......

Τρεις μέρες μετά την ήττα στον τελικό του Κυπέλλου από την Α.Ε. Μεσολογγίου, η Φλόγα Παλαιομάνινας κέρδισε με ανατροπή τον Α.Ο. Χάλκειας με 3 - 2.
Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Βαλάντη Ζώη έφτασε τους 56 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 3η θέση με το Ναυπακτιακό, ενώ ο Α.Ο. Χάλκειας με 34 βαθμούς έπεσε στη 12η θέση της βαθμολογίας.
Στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ήταν το 5ο λεπτό όταν ο Ανδρέας Καλαβριζιώτης πέρασε κάθετη πάσα στο Γιαβρούτα που με πλασέ νίκησε τον Κατερινόπουλο για το 0 - 1. Η Φλόγα απάντησε στο 13ο λεπτό με σουτ του Ξευγένη, όμως η χαρά της δεν κράτησε πολύ, καθώς στο επόμενο λεπτό ο Αλέξης Ψυχογιός με ωραία προσπάθεια και καλό τελείωμα έκανε το 1 - 2. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά χωρίς να απειλήσουν με τη Χάλκεια να βρίσκει ευκαιρίες και να κάνει ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις με το 1 - 2 όμως να παραμένει.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Φλόγας ανέβασαν στροφές και βρήκαν το δρόμο προς την εστία. Ένας πρώην παίκτης του Α.Ο. Χάλκειας ήταν αυτός που την "πλήγωσε". Ο λόγος για τον Κώστα Πιστιόλη που στο 54΄ έκανε το 2 - 2 με κοντινό πλασέ, στο 58΄ είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι και στο 65΄ με διαγώνιο σουτ έκανε το 3 - 2. Στα επόμενα λεπτά το σκορ δεν άλλαξε παρότι και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες και η Φλόγα πήρε τη νίκη.
Στη Φλόγα οι εξελίξεις τρέχουν και αύριο θα υπάρξουν αποφάσεις για το μέλλον του Βαλάντη Ζώη και των συνεργατών του.

Το φιλμ του αγώνα.

5΄ Γκολ. Κάθετη πάσα του Καλαβριζιώτη ο Γιαβρούτας πλασάρει στα δίχτυα κάνοντας το 0 - 1.
13΄ Γκολ. Σουτ του Ξευγένη η μπάλα παρά την προσπάθεια του Γκιάτα κατέληξε στα δίχτυα για το 1 - 1.
14΄ Γκολ. Ατομική ενέργεια του Ψυχογιού από δεξιά που περνάει το Γιάννη Παναγιωτόπουλο και με πλασέ κάνει το 1 - 2.
36΄ Σουτ του Ευθυμιόπουλου απέκρουσε ο Κατερινόπουλος.
37΄ Διαγώνιο σουτ του Ψυχογιού η μπάλα πέρασε άουτ.
44΄ Σέντρα - σουτ του Κακούρη μπλόκαρε ο Γκιάτας.
45΄ Σουτ του Νάκου κόντραρε και απέκρουσε ο Γκιάτας.
52΄ Σέντρα - σουτ του Γκουτσέλη πέρασε ελάχιστα άουτ.
53΄ Ο Τουρλίδας προσποιείται στη γωνία της περιοχής, σουτάρει με το Γκιάτα να διώχνει και η μπάλα φτάνει στο Νταλαπέρα που σεντράρει με τον Καλαβριζιώτη με κεφαλιά να διώχνει σε κόρνερ.
54΄ Γκολ. Κόρνερ του Νάκου στο δεύτερο δοκάρι ο Πιστιόλης με κοντινό πλασέ κάνει το 2 - 2.
58΄ Σέντρα του Νάκου από δεξιά κεφαλιά του Πιστιόλη στο οριζόντιο δοκάρι.
59΄ Σέντρα του Ξευγένη από δεξιά κεφαλιά του Γκουτσέλη μπλόκαρε ο Γκιάτας.
62΄ Αντεπίθεση από αριστερά η μπάλα φτάνει στο Χριστόπουλο που έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει παράλληλα.
65΄ Γκολ. Χριστόπουλος και Πιστιόλης από αριστερά συνδυάζονται και ο δεύτερος με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3 - 2.
74΄ Σουτ στην κίνηση από τον Πιστιόλη μπλοκάρει ο Γκιάτας.
84΄ Κόρνερ του Βαλή κεφαλιά του Κάπο η μπάλα πηγαίνει προς τα δίχτυα και ο Γκουτσέλης διώχνει σε κόρνερ.
92΄ Σουτ του Νάκου από το ύψος της περιοχής ο Γκιάτας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ (Βαλάντης Ζώης): Κατερινόπουλος, Νταλαπέρας, Γκουτσέλης, Παναγιωτόπουλος Ι., Λίτσος (46΄ Παναγιωτόπουλος Π.), Ντζιμάνης, Ξευγένης (66΄ Νούλας Σ.), Κακούρης (54΄ Χριστόπουλος), Πιστιόλης, Νάκος, Τουρλίδας.

Α.Ο. ΧΑΛΚΕΙΑΣ (Ανδρέας Καλαβριζιώτης): Γκιάτας, Δαδάνης, Διαμαντόπουλος (68΄ Δημαράς), Πέττας, Μπίμπας, Κάπο, Ψυχογιός (66΄ Βαλής), Κάκκος (59΄ Αλμπάνης), Καλαβριζιώτης, Γιαβρούτας, Ευθυμιόπουλος.